wrz
25

Druk cyfrowy: na czym to polega?

Author plecto    Category Informacje     Tags

Druk cyfrowy: na czym to polega?

Wynalezieni druku przez Johannesa Gutenberga zrewolucjonizowało cały ówczesny świat. Od tego jednak wydarzenia upłynęło już niemal sześć stuleci, przez ten czas pojawiły się nowe możliwości drukowania. Obok tradycyjnych form drukowania pojawił się druk cyfrowy.

Jakie są różnice pomiędzy drukiem cyfrowym a tradycyjnym?
Najważniejsza różnica to postać w jakiej materiały do druku trafiają do maszyny drukującej. W przypadku druku cyfrowego są one zapisywane w postaci pliku komputerowego. Proces wydruku cyfrowego odbywa się z pominięciem matryc i innych form drukarskich. Materiał, który ma zostać wydrukowany jest przenoszony bezpośrednio na papier.

Zalety druku cyfrowego

Pominięcie matrycy sprawia, że wydruk powstaje błyskawicznie. Przygotowanie materiału jest wyjątkowo mało pracochłonne, a do tego poprawki można wprowadzać praktycznie do ostatniej chwili. Dzięki temu można otrzymać bardzo mocno spersonalizowane wydruki. Druk cyfrowy jest obecnie jedną z najtańszych technik drukarskich. Doskonale sprawdza się w przypadku małych i bardzo małych nakładów. Najczęściej na druk cyfrowy decydują się osoby, którym zależy na bardzo szybkim wydrukowaniu materiałów reklamowych w stosunkowo niskim nakładzie. Druk cyfrowy wykorzystywany jest przy drukowania takich poligraficznych materiałów reklamowych jak: ulotki, broszury, materiały konferencyjne. Możliwość spersonalizowania wydruków sprawia, że technika ta ma także zastosowanie przy drukowaniu zaproszeń. Zadowalająca jest także jakość wydruków.

Metoda drukowania

Istnieje ich kilka, najczęściej jednak stosuje się metodę elektrofotograficzną. Pożądany obraz powstaje dzięki temu, że naładowany cylinder urządzenia drukującego jest naświetlany elektrostatycznie światłem emitowanym przez specjalny rodzaj lasera.

Druk cyfrowy jest obecnie bardzo popularny. Jego największą zaletą są stosunkowo niewielkie koszty i bardzo krótki czas (powstają one praktycznie od ręki) oczekiwania na gotowe wydruki. Jest idealny do drukowania materiałów w niskich i bardzo niskich nakładach.

Sprawdź również: https://www.viperprint.pl/druk-cyfrowy

Zobacz również:

Odpowiedzi